
Набув чинності наказ Мінюсту, яким врегульовані окремі питання виключення боржника з Єдиного реєстру боржників. Зокрема у випадку, якщо приватний виконавець, який здійснював провадження, припинив діяльність.
Йдеться про набуття чинності наказом Міністерства юстиції України №1285/ від 30 березня 2022 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України».
Змінами передбачено, що за виконавчим провадженням, виконавчий документ за яким повернуто стягувачу, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників:
без винесення постанови про відновлення виконавчого провадження на підставі постанови про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.
Постанова про виключення боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься:
при повторному пред’явленні такого виконавчого документа до примусового виконання виконавче провадження за таким виконавчим документом закінчено на підставі частини першої статті 39 Закону; після повернення виконавчого документа стягувачу на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця надійшла сума коштів для задоволення вимог стягувача, виконання постанов про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження; після повернення виконавчого документа стягувачу наявні обставини, визначені частиною першою статті 39 Закону (крім випадків, коли виконавчий документ перебуває на примусовому виконанні).
Таке допускається, за умов:
сплати боржником витрат виконавчого провадження, здійснених під час виконавчого провадження, у якому виконавчий документ повернуто стягувачу; сплати виконавчого збору, який підлягав стягненню у цьому виконавчому провадженні. підтвердження сплати збору не вимагається, якщо приватний виконавець, який здійснював виконання, припинив діяльність.
Крім того виключення боржника з Єдиного реєстру боржників може відбутися на підставі судового рішення.
Наслідки зупинення діяльності приватного виконавця
Постанова про виключення відомостей про боржника з ЄРБ виноситься:
приватним виконавцем, який здійснював виконавче провадження; державним виконавцем органу державної виконавчої служби, який здійснював виконання.
У разі зупинення діяльності приватного виконавця, на виконанні у якого перебував повернутий стягувачу виконавчий документ, така постанова виноситься приватним виконавцем, який здійснює заміщення.
У разі припинення органу державної виконавчої служби — державним виконавцем органу державної виконавчої служби, який є правонаступником органу державної виконавчої служби, що припинився.
У разі припинення діяльності приватного виконавця:
тимчасовим приватним виконавцем, у разі його відсутності — відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень, компетенція якого поширюється на територію виконавчого округу приватного виконавця, діяльність якого припинена.
У разі якщо виконавче провадження перебувало на виконанні у приватного виконавця, яким змінено виконавчий округ — відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень.
До заяви про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників додається документ / копія документа, що підтверджує наявність обставин для винесення відповідної постанови.
Дії виконавця з виключення боржника з Єдиного реєстру боржників
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього заяви боржника:
перевіряє викладені у цій заяві обставини та додані до неї документи, у тому числі за допомогою автоматизованої системи (щодо стану відповідного виконавчого документа; відомості про орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, у якого перебував на виконанні виконавчий документ, тощо), дані Єдиного державного реєстру судових рішень (щодо наявності відповідного судового рішення).
Постанова про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься не пізніше наступного робочого дня з дня підтвердження наявності обставин для винесення такої постанови.
Заява боржника та додані до неї документи, а також документи за результатом розгляду такої заяви приєднуються до матеріалів виконавчого провадження.
У разі якщо виконавче провадження, за яким подано заяву про виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників:
знищено у зв’язку із закінченням строку його зберігання, перебувало на виконанні у приватного виконавця, діяльність якого припинена або яким змінено виконавчий округ, —
виконавець вживає заходів щодо відновлення матеріалів виконавчого провадження за допомогою відомостей автоматизованої системи та інших документів, інформації, одержаних ним, у тому числі від сторін виконавчого провадження.
20 березня було відновлено роботу Єдиного реєстру боржників.