
>Віталій Жадобін, партнер-засновник SENSUM Law Firm, адвокат
«Головний постачальник техніки української армії — це росія» — цей вираз зовсім не жарт, адже аналітики Oryx повідомляють, що принаймні, танків у нас зараз більше, ніж до повномасштабного вторгнення рф. Працюють наші Збройні сили, але і фермери не відстають. Ми всі бачили «тракторні бригади», які на службі народу України, здобували ворожу техніку. Щоб зусилля не пропадали даремно, мали фінансове заохочення і користь для війська, парламент 1 квітня 2022 року ухвалив Закон про «Про встановлення винагород за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора» № 2172-ІХ.
Розміри винагороди
Закон передбачає виплату винагороди, як громадянам України (військовим і цивільним), так і військовим рф, які приймуть рішення здатись разом з робочою технікою. Виплати, передбачені цим Законом, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Розміри такої винагороди за здачу:
бойового літака (винищувальної та штурмової авіації) — 1 000 000 доларів; бойового вертольота — 500 000 доларів; реактивної системи залпового вогню — 25 000 — 35 000 доларів; танка, наземної артилерії (самохідної) — 100 000 доларів; бойової машини піхоти (десанту), бронетранспортера, броньованої розвідувально-дозорної машини — 50 000 доларів; військового автомобіля (вантажного, спеціалізованого), військового тягача, військових інженерних машин: розвідки, розмінування, мінного загородження, мостоукладних, розгородження, для прокладання шляхів, для здійснення землерийних робіт, для подолання водних перешкод — 10 000 доларів; корабля 1 або 2 рангу — 1 000 000 доларів; корабля 3 або 4 рангу — 500 000 доларів; судна військового (допоміжного) забезпечення — 200 000 доларів; судна малогабаритного бойового (розвідувального) призначення — 50 000 доларів.
>Податки за танк?
Було б дивно оподатковувати «здобич» мирних громадян, тож Верховна Рада 21 квітня 2022 року прийняла закон (відомий як проект № 7278), яким звільнено від оподаткування винагороди за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора.
Цей закон передбачає зміни до Податкового Кодексу України, якими пропонується не включати до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку суми доходів, отриманих у вигляді винагороди за добровільно передану ЗСУ придатної для застосування бойової техніки держави-агресора.
Таким чином, звільняється від оподаткування (18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору) винагорода за передану справну військову техніку країни-окупанта.
Переваги закону
Якщо техніку здають російські військовослужбовці, то їм забезпечується право (на їхню вимогу) на збереження в таємниці факту передачі ними придатної для застосування бойової техніки держави-агресора, отримання нових документів з новими даними, безпека їх перебування на території України, створення умов для виїзду до третьої безпечної країни Скільки зараз таких здач серед військових рф — невідомо і це можна пояснити в умовах війни.
Інша справа — робота наших цивільних громадян, 25 березня (до прийняття Закону № 2172-ІХ) поліція Полтавщини заявила, що «вилучила з незаконного обігу понад 30 одиниць різноманітної зброї та воєнну техніку». Євген Рогачов, начальник поліції Полтавської області уточнив, що мова, в тому числі, про 11 танків та 2 бронеавтомобіля. Тобто, якщо хоча частина техніки на ходу, то можна було б фермерам відшкодувати збитки від орків.
Як отримати виплати за танк?
Закон № 2172-ІХ зобов’язує з дня набрання чинності (17 квітня 2022 року) у десятиденний строк уряд розробити та затвердити механізм приймання Збройними Силами України придатної для застосування бойової техніки держави-агресора та виплати винагороди. Поки що публічно цей порядок не оголошений.
Тому ми очікуємо на регламентування процедури.
Але очікують не всі. До нас звернувся фермер з Поліського району, який зміг обеззброїти ворога на одну БМП, іншу — довелось спалити. Звісно, коли була окупація, ніхто не думав про гроші за техніку, а намагались вижити і допомогти збройним силам України. Зараз вже ми допомагаємо йому правильно оформити (див. зразок) трофеї, щоб не виявилось, що техніка у «незаконному обігу».
Період окупації не пройшов безслідно для фермера — російські військові навмисно підпалили амбар, знищили солому та зерно, перевернули легковий автомобіль, угнали фуру. На ній вивозили намародерене до білорусі. Сам автомобіль фермер знайшов по оголошеннях в інтернеті — продали в Гомелі за копійки. Наразі злочини зафіксовані. Але, коли країна-агресор відшкодує завдані збитки — невідомо, а фермери потребують техніки уже сьогодні. Щоб ми мали, що їсти завтра. Отже, вся надія на Закон, яким 50 тисяч доларів обіцяно за БМП.
Можливо не афішували би цей робочий момент, якби не одне але: вже 3 квітня до фермера прийшли люди, які назвались співробітниками Головного управління розвідки МО і почали описувати техніку. Нагадаю, без механізму прийому техніки та механізму виплат. Це вкрай небезпечна практика, яка, перш за, все може підірвати довіру до держави. А цього робити в умовах війни не можна.